Omezení jednorázových plastových výrobků

-> 11.10.2022

Jednorázové nádobí na jedno použití a další plastové výrobky na jedno použití v České republice končí. Nově schválený zákon zahrnuje hned několik typů opatření – od úplného zákazu výrobků, přes omezení jejich spotřeby až po povinné příspěvky výrobců na úklid obcí a měst. Nová legislativa vstoupila v účinnost 1. října 2022.

Zákaz postihl hlavně jednorázové plastové výrobky, mezi něž patří plastové příbory, nápojová míchátka, vatové tyčinky do uší, tyčky k uchycení balonků, nádoby z expandovaného polystyrenu na nápoje a potraviny, ale také oxo-rozložitelné plasty (folie a sáčky, které jsou rychle rozkládány na mikroplasty prostřednictvím chemické oxidace). Účinnost těchto opatření započala od účinnosti zákona, tj. od 1. října 2022.

Kromě zákazu jednorázových plastových výrobků přichází s platností zákona také to, že výrobci budou muset označovat výrobky z plastů jednotným značením. V případech určitých produktů, například plastových kelímků, hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry, musí výrobci uživatele také informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Účinnost těchto opatření započala od účinnosti zákona, tj. od 1. října 2022.

Zákon posílí rovněž takzvanou rozšířenou odpovědnost výrobců vybraných plastových odpadů. Výrobci cigaret, ale také například výrobci vlhčených ubrousků, balonků, nádob na potraviny (vč. nápojových kelímků) a lovných zařízení, se budou muset podílet na nákladech za úklid plastového odpadu v obcích. Účinnost těchto opatření započne od roku 2023, rozšířená odpovědnost výrobců vlhčených ubrousků a balonků až od roku 2024.

Další významnou novinkou budou neoddělitelná víčka od PET lahví. Plastové nádoby na nápoje
o objemu až tři litry, které mají uzávěry a víčka vyrobené z plastu, mohou být uváděny na trh pouze tak, že uzávěry a víčka zůstanou během fáze určeného použití výrobku připevněny k nádobě. Toto opatření bude platné od července 2024.